Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama

Stavba mostu - 1. díl - Historie mostu

Výzva: Máte-li nějaký zážitek spojený s výstavbou mostu, znáte-li použité stavební postupy či vlastníte-li zajímavé fotografie, budu rád za ozvání se na info@prygl.net. Díky i za ostatní.

Lokalita, ve které stojí dnešní nový most, má velmi dlouhou historii. V dalším povídání budu vycházet z knihy "Brněnská přehrada a lidé kolem ní" od Miloslava Šlezingra. Ještě dávno před stavbou přehrady, kdy se zde řeka Svratka klikatila hlubokými lesy, někde v těchto místech stával dřevěný most. Byl používaný především pracovníky lesní správy pro přesun dřeva z okolních lesů.

foto
Snímek prastarého dřevěného mostu někdy z konce dvacátých let 20. století, foto z publikace "Brněnská přehrada a lidé kolem ní", původně z fotoalba "Přehrada u Kníniček" neznámého autora.
foto
Původní betonový krasavec v roce 1940. Foto z publikace "1946 - 96 Lodní doprava v Brně"

Při stavbě přehrady došlo i zde k rozsáhlým úpravám. Dřevěný most musel být vzhledem k výši vzdutí vody v této oblasti stržen a jako náhrada byl postaven moderní a velmi zdařile navržený betonový most. Stavbu provedla firma Ing. Homola k všeobecné spokojenosti. Již v roce 1931, kdy bylo jasné, že dojde k výstavbě přehradní nádrže, byla zahájena stavba silnice po obou březích budoucí přehrady. Nový most u hradu Veveří tedy na tento silniční systém navazoval. Jeho význam však tkvěl vlastně pouze v umožnění bezproblémového převážení vytěžené dřevní hmoty z levého břehu na pravý ke zpracování.

foto
Prostřední ostrůvek s křížem, pozůstatek prostředního pilíře betonového mostu. Autor fota: Petr Župka (2001).
foto
Pohled z levého břehu na trosky starého mostu. Autor fota: Petr Župka (2001).
foto
Pohled na do skály zaříznutou čast mostu na pravé straně (u silnice). Autor fota: Petr Župka (2001).
foto
Pohled z pravé strany. Foto z 22. prosince 2002.

Tento nově zbudovaný betonový most si však dlouhého života neužil. Velmi neblaze jej zasáhla válečná léta. Ustupující německá armáda jej v roce 1945 podminovala a následně vyhodila do povětří. Zbylé pozůstatky po jeho existenci byly ponechány na místě a sloužily desítky let jako zajímavá atrakce pro kolem procházející a projíždějící. Snad měly být i mementem na krutost druhé světové války. Neboť most nesloužil žádnému důležitému dopravnímu spojení, nebyl obnoven, a přejít na druhou stranu nádrže se dalo až ve Veverské Bítýšce nebo využitím lodní dopravy.

foto
Jeden z posledních záběrů na hrad Veveří skrze zbytky starého mostu ze dna přehrady. Foto z 22. prosince 2002.
foto
Čast starého mostu na levé straně přehrady. Foto z 17. ledna 2003.

Přejít na:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2024 Robert Vystrčil, fotograf