Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: 4. 1. 2021
Aktualizována: 23. 1. 2021

Rozhledna Holedná

Kompletní informace o rozhledně, přístupové cesty, mapy, fotogalerie níže v textu...

Rozhledna Holedná (zkráceně Rozholedna) je s výškou cca 35 metrů nejvyšší rozhlednou v Brně. Vypíná se nad svrateckým údolím na bezejmenné vyvýšenině v severozápadním svahu hory Holedná (391 m). Stojí na území městské části Jundrov, těsně před oplocením obory Holedná. Poskytuje nádherný výhled na celou čtvrť Komín, starou Bystrc, Brněnskou přehradu, Rozdrojovice, medlánecké letiště, Žabovřesky, Jundrov, Kraví horu, výstaviště i Líšeň a Hády na protější straně města. Rozhledu jihozápadním směrem brání masiv Holedné.

obr. 1
Pohledná rozhledna Holedná. Foto z 12/2020.

Základní údaje o rozhledně

  • Výška rozhledny: vyhlídková plošina 34,3 m, zábradlí 35,5 m, vrchol hromosvodu 41,6 m
  • Nadmořská výška: pata rozhledny 313,5 m n.m.
  • Vstupné: zdarma
  • Otevírací doba: non-stop
  • Max. počet osob na věži: 20 osob (z důvodu bezpečnosti, ne nosnosti konstrukce)
  • Celková hmotnost: 31.083 kg
  • Počet schodů: 208 (13 pater)
  • Investor a správce rozhledny: Lesy města Brna, a.s., Kuřim
  • Návrh: Architekti Brno, s.r.o., Brno-Bystrc (ateliér TJ Architekti, architekt Tomáš Jurák)
  • Dodavatel: NBS Invest, a.s., Havířov (výroba a montáž ocelové konstrukce, vedoucí projektu Daniel Pahyl Bařák)
  • Technický dozor stavby: Hyšpler Developing, s.r.o., Brno
  • Oficiálně uváděné náklady: 8,2 mil. Kč (vč. DPH)
  • Slavnostní otevření: 15. 12. 2020 v 10.00 hodin
obr. 1
Půvabný výhled z Rozhledny na starou Bystrc, Prýgl a Podkomorské lesy. Foto z 12/2020.

Konstrukce rozhledny

Subtilní ocelová konstrukce zavětrovaná táhly, jenž tvoří tzv. sukénku připomínající kůru stromů. Vnitřkem tuhého ocelového jádra vede točité ocelové schodiště až na vrcholovou vyhlídkovou korunku. Inspirací architekta byla struktura kmene dubu, častého stromu zdejší obory. Stejně jako jako dub je i rozhledna tvořena z několika vrstev.

Přístup k rozhledně veřejnou dopravou

Rozhledna je velmi dobře dostupná linkami brněnské městské dopravy. Vzhledem k obtížnému parkování poblíž je to preferovaný způsob dopravy. Za využití šaliny či autobusu vám budou vděční i místní obyvatelé.

Nejsnadnější cesta k rozhledně vede od konečné autobusu v Jundrově. Měří 1,1 km a nastoupáte asi 100 výškových metrů, část cesty je poměrně prudká. Téměř celá cesta je zpevněná, a proto vhodná i pro kočárky, až závěrečný stometrový úsek vede po hliněné lesní cestě. Viz mapa. Trasu si můžete ještě o něco zkrátit lesní pěšinou (mapa) nebo tuto druhou možnost využít jako alternativu pro cestu zpět.

obr. 1
Výstupová trasa od konečné autobusu v Jundrově, v této variantě vhodná i pro kočárky.

Výstup z Komína, od zastávky Svratecká, je opomíjenou, ale pro mnoho lidí vhodnější variantou. Výchozí zastávka Svratecká je mimo jiné obsluhována kapacitní a frekventovanou linkou č. 1. Výstupová trasa vede po lesních pěšinách, meří 1,2 km, místy je prudká. Viz mapa.

obr. 1
Mapa výstupu na Rozholednu od Komína.

Přijít k Rozholedně můžete i z Kohoutovic (2,7 km, především klesání, mapa), Bystrce nebo od obory s divokými prasaty u staré dálnice.

Parkování u rozhledny

Vjezd do lesa i parkování na lesní cestě před vstupem do obory je zakázáno. Auto můžete zanechat v Jundrově a poté se k rozhledně vydat pěšky. Nejbližší místo k parkování je na ulici Březová (GPS 49.2121925N, 16.5471964E, mapa), ovšem prostoru je tu málo i pro místní a za odstavení vašeho dopravního prostředku vám nepoděkují.

Můžete zkusit hledat místo v jiných částech Jundrova. K Jundrovákům nejohleduplnější je využít vzdálenější velké parkoviště U Hrocha (GPS 49.2109603N, 16.5568883E, mapa), v době velké návštěvnosti zdejšího sportovního areálu však budete mít problém i zde. Z parkoviště U Hrocha to máte nejkratší cestou k rozhledně 1,8 km (viz mapa), zpátky můžete jít okružně klesáním do Komína a následně podél toku Svratky.

obr. 1
Možný přístup na rozhlednu od parkoviště U Hrocha.

Historie a výstavba rozhledny

Rozhledna vznikla na popud návrhu Petra Choboly v rámci brněnského participativního rozpočtu Dáme na vás v roce 2017. Mezi finálovými projekty se návrh v hlasování veřejnosti umístil na třetím místě. Záměrem autora bylo postavit 20 metrů vysokou, dřevěnou rozhlednu poblíž turistického rozcestí Hobrtenky ve vrcholových particích kohoutovických lesů, s předpokládaným rozpočtem 2 miliony Kč.

Vedení města nakonec záměr přepracovalo. Z důvodu lepšího výhledu a snadnější údržby bylo rozhodnuto o stavbě výrazně vyšší stavby z odolnějšího materiálu. Změněna byla i lokalita.

Samotná stavba probíhala od února do prosince roku 2020. Materiál byl vozen oborou po zpevněných cestách s využitím vjezdu u výběhu s divočáky (od Staré dálnice). Nejprve proběhlo kácení několika stromů, poté byl proveden výkop a betonová základová deska o objemu 135 m3 s ocelovými výztužemi. Po několika měsících se pokračovalo se vztyčováním a montáží dílů ocelové konstrukce. Hlavní práce proběhly během pár dnů od čtvrtka 22. října. Tubus byl přivezen z havířovské továrny ve formě tří velkých dílů, které na sebe umístili a smontovali čtyři stavitelé s jeřábníkem. Třešničkou na dortu bylo nasazení vyhlídkové korunky. Stabilita věže byla posílena kotvícími lany.

obr. 1
Výstavba rozhledny Holedná, třetí díl konstrukce ještě leží na zemi. Foto z 23. 10. 2020.

Další fotografie viz fotoreportáž z výstavby.

O vánočních svátcích, krátce po otevření, se Rozholedna stala téměř kultovním turistickým cílem a tvořily se u ní velké fronty výhleduchtivých návštěvníků. Kvůli protiepidemickým opatřením z důvodu pandemie koronaviru patřila k jedním z mála přístupných cílů.

obr. 1
Komín jako na dlani pohledem z Rozholedny. Foto z 12/2020.

Zdroje a další informace

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2024 Robert Vystrčil, fotograf